ЧИ СТАНЕ ЗА ПОЛІТИЧНИМИ РОЗБІРКАМИ ЕФЕКТИВНОЮ ГРОМАДСЬКА РАДА ПРИ МІСЬКВИКОНКОМІ?

Громадські ради при органах місцевого самоврядування створюються на виконання постанови Кабміну для реалізації участі громадськості у формуванні державної політики. При міських радах, облдержадміністраціях мають працювати Громадські ради, які комунікують з владою, надають свої рекомендації та висновки щодо тих чи інших запропонованих рішень, напрацьовують власні проекти та виходять з ними на депутатські комісії і сесії. Така форма співпраці посилює вплив громадянського суспільства, дає можливість громаді реалізувати свої задуми і проекти. Проте на Кіровоградщині, як і ще у низці областей, Громадські ради не стали ефективними. Перш за все, причиною стала необмежена кількість громадських формувань, які можуть увійти до складу ГР. До прикладу, коли формувалася ГР при Кіровоградській ОДА, до її складу увійшло близько сотні організацій. Будь-які вмовляння, зупинитися на рекомендованому Кабміном складу у 35 організацій, тоді виявилися непочутими. Іншою причиною декларативності створених організацій є політичні впливи, на певних діячів чи громадські формування, що входять до складу ГР. Наприклад, один з так званих громадських діячів чи «відомих правозахисників» може отримати від певного політика ту чи іншу суму, на покриття, наприклад, витрат на відстоювання своїх інтересів у суді, а натомість порушить певні теми, вигідні політичним опонентам того чи іншого політика, посадовця, партії. Як наслідок, громадські формування стають заполітизованими, займаються вирішенням чужих політичних інтересів, а не виконують свої прямі функції.

Подібні проблеми спіткали і новостворену Громадську раду при виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради. З часу створення ГР, пройшло близько півроку. Проте якихось конкретних проектів рішень, з якими б вони виступили, чи пропозицій, що надали для розвитку міста, поки що немає. Якщо проглянути групу ГР у Фейсбуці, то крім якихось політичних розбірок і висловлення обурень на ті чи інші дії влади чи будь-кого, а також сварок між самими собою, конструктиву майже немає. Та й саме засідання установчих зборів ГР було схоже більше на балаган, ніж роботу конструктивного органу. Теми перейменування, політичних уподобань та інших дражливих питань обговорювалися більше, ніж якісь конкретні шляхи вирішення проблем міста.

Проблеми і досягнення ГР

Один із тих небагатьох членів Громадської ради, представник ГО «Озеленення Кропивницький» Максим Сінченко, позиція якого демонструє налаштованість на конструктив, у коментарі сайту «Рідний край» розповів, які вдалося реалізувати ініціативи, а також, з якими проблемами стикається ГР. Він часто публікує інформацію стосовно засідань земельної депутатської комісії та аналіз тих чи інших проектів рішень міськради.

«Рішення ГР приймаються на правлінні та надсилаються у формі звернень до міського голови, а у разі потреби до інших владних структур. Станом на п’ятницю міськвиконкомом не було затверджене положення про ГР. Тобто з одного боку міський голова Андрій Райкович легітимізував ГР шляхом представлення, надання кімнати та ін., а з іншого — процедура не завершена. Громадська рада надсилає звернення Райковичу з питань, якими займається, а відповіді надаються в такому ж порядку, як громадянам та іншим ГО. Тобто конкретний спеціаліст управління готує відписку, а не відповідь, а підписує її профільний заступник. Так, в одній з відписок, яка обурила все правління, йшлось приблизно таке: відповідь ГР надати не можемо, тому що ГР не існує, адже ще не затверджене положення про ГР», — окреслив сьогоднішню проблематику  Сінченко.

Щодо діяльності комісії Громадської ради з питань містобудування, архітектури, земельних відносин, заступником голови якої є Максим Сінченко, то вона є найактивнішою.

«Проведено 8 засідань. Серед розглянутих питань є зокрема питання стосовно земельних конфліктів на вулицях Чміленка, Училищному, щодо демонтажу клінбоксів. У винесених питаннях адекватної реакції з боку міської влади не надійшло. Також відсутня реакція стосовно обговорення з громадськістю питань виділення землі під забудову, можливість забудови, поновлення/не поновлення договорів оренди. Ефективність же ГР полягає в контакті з виконавчими органами. Вони, до речі, не уникають відкритого діалогу. Головний архітектор був присутній на двох засіданнях комісії. Кроки на зустріч демонструє Юлія Яндович, заступниця начальника управління ЖКГ. Екс-очільник управління Олександр Хачатурян уникав. Демонструє сприяння голова депутатської комісії Деркаченко, чого не можна сказати про Розгачова. Виконавчі органи надають для ознайомлення необхідні для роботи документи. Це безперечно плюси, адже громадські організації чи окремі громадяни не мають такого рівня діалогу.
Стосовно моїх ініціатив, то я намагаюсь їх більшу частину реалізовувати самостійно. Рішенням комісії я беру участь у роботі аналогічної депутатської комісії. Про перебіг роботи депутатської комісії повідомляю своїй комісії, яка у разі необхідності реагує. Так, стосовно торгового центру між будинками 102 та 100 по вулиці Яновського, мав розмову з ініціативною групою мешканців будинків, а потім з Андрієм Райковичем. Згодом секретар міської ради Андрій Табалов мені пообіцяв, що питання не буде виноситись на сесію. Тобто по цьому питанню необхідність реагування відсутня», — зазначив Максим Сінченко.

Чому Громадська рада по суті є нелегітимною?

Щодо того, що Громадська рада офіційно, так би мовити, не легітимізована, адже виконкомом не затверджене Положення про її діяльність, у коментарі сайту «Рідний край» роз’яснив начальник відділу з питань внутрішньої політики міськради, який відпочатку створення ГР надав усеможливий супровід.

«Основними причинами, чому затяглося прийняття Положення про Громадську раду є те, що у проекті, який вони розробили, є дуже багато моментів, які не співпадають із типовим положенням, яке зафіксоване у Постанові Кабміну. У цій дискусії, яка триває з травня, по сьогоднішній день, ми не можемо знайти спільної мови. Положення, яке подається Громадською радою, не проходить юридичну експертну оцінку. Юристи пишуть велику кількість зауважень до цього проекту. Ми двічі їх просили внести зміни, аби Положення відповідало типовому. На жаль, юристи і керівництво Громадської ради не хочуть у повній мірі врахувати зауваження юридичного відділу. Зараз проект знаходиться в черговий раз на погодженні», — зазначив посадовець.

Він також констатував, що робота ГР на сьогодні є хаотичною і безсистемною.

«На початку червня міський голова зустрівся з президією Громадської ради у присутності керівників виконавчих органів і дав доручення, аби було всіляке сприяння їхній діяльності, щоб співпраця була конструктивною, надавали вчасно компетентні відповіді і все інше. Крім того, протягом літа вирішувалося питання щодо виділення приміщення. Вперше за тривалий час приміщення виділено, воно облаштовується, організація зможе фактично у цілодобовому режимі вести свої засідання і здійснювати прийом громадян. Що стосується розгляду конкретних проблем, то, на мій погляд, ці питання ними сформульовані у загальному плані, неконкретизовані, з юридичної точки зору невірно оформлені. Формулюються загальні тези: «Давайте зберігати зелені насадження» і т.д. На жаль, у ГР на сьогодні немає чіткої програми діяльності. На порядок денний ГР виноситься хаотичний набір питань. Після проговорення певних проблем немає наступних кроків», — підкреслив Сергій Запорожан.

Наразі кворум для засідання Громадської ради ледве формується, адже з понад 70 організацій представники близько 40 приходять на засідання.

Посадовець зауважує, що для ефективної діяльності, ГР має розробити Програму роботи на 2017 рік, максимально її конкретизувавши. Необхідно розподілити, хто розроблятиме ті чи інші проекти рішень на виконком чи на сесію міськради, пройти з цими проектами постійні депутатські комісії, зробити публічну презентацію своїх ідей.

Некомпетентність і самопіар

На останньому засіданні члени Громадської ради рішуче заявили: вони не допустять закриття пологового будинку №2 ім. Св. Анни, хоча мова йде про реорганізацію шляхом приєднання до пологового будинку №1. Попри те, що обговорення цього питання триває уже півроку, відбувалися зустрічі депутатів, журналістів та усіх небайдужих з колективами і керівництвом обох медзакладів, питання проговорювалося на 6 депутатських комісіях, з Києва навіть приїжджала спеціальна комісія, ГР придумала проводити громадські слухання. Попри заявлену тему обговорення, активісти не запросили на своє засідання нікого з міськради, хто б пояснив, чим зумовлене об’єднання, чи надав фахову відповідь на питання, що цікавлять ГР.

Оксана Макарук, начальниця міського управління охорони здоров’я  у коментарі сайту «Рідний край» зазначила, що була здивована позицією ГР і про їхнє рішення обговорити це питання дізналася зі ЗМІ.

«Я вважаю це не правильно, коли одна сторона проблемного питання запрошується, а інша – взагалі не ставиться до відома. Дані, що озвучувалися на засіданні ГР, про які я дізналася зі ЗМІ, не відповідають дійсності, люди, говорячи деякі речі, видають бажане за дійсне. Я вважаю, що в таких речах потрібно оперувати фактами. Під час депутатських комісій по пологових будинках жодного представника з Громадської ради не було, хоча інформація про такі заходи оприлюднюється завчасно», — зазначила Макарук.

Заполітизованість не сприяє вирішенню конкретних проблем

Деякі громадські діячі взагалі вбачають у діях певних членів Громадської ради ознаки замовності. Учасник громадської ради при Кіровоградській ОДА Андрій Максюта у коментарі сайту «Рідний край» зазначив, що на сьогодні діяльність «міської» Громадської ради малоефективна.

«Це добре, що громадські активісти об’єднуються. Але, на сьогодні, практика показує, що ефективності від роботи будь-якого роду Громадських рад на Кіровоградщині не має. Можливо тому, що за половиною з так званих активістів хтось стоїть, причетний до політики, і через «ляльководство» намагається політизувати певні процеси в місті Кропивницькому. Інша частина лідерів інститутів громадянського суспільства, що не займається політикою, залишається непочутою».

Максюта наголошує, що частина керівництва Громадської ради є «кишеньковою» і свої інтереси нав’язує решті учасників.

«Ефективності від Громадських рад наразі немає. Їх створювали, як я вважаю, для звітності, адже була постанова Кабінету Міністрів і її потрібно було виконувати. Робота Громадської ради при міськвиконкомі малоефективна, бо входять у неї більше половини кишенькових громадських активістів. І саме ці люди нав’язують та намагаються втягнути громадськість міста у політичну площину, адже за ними стоять певні політичні фігури», — підкреслив Максюта.

А як у них?

А тим часом, в інших містах України Громадські ради мають позитивні приклади своєї діяльності. Наприклад, ГР при Київській міській адміністрації вдалося налагодити новий рівень взаємодії з чиновниками. Зокрема, за ініціативою ради Київська міська адміністрація зобов´язала керівників всіх своїх підрозділів по вівторках приймати представників громадськості. Також рада почала систему громадського контролю за тим, як чиновники реагують на звернення громадян.

Розібравшись, на які проблеми найбільше скаржаться кияни, зокрема, у транспортній галузі столиці, Громадська рада спільно з КМДА розробила програму «10 кроків до поліпшення якості транспортних послуг, що надаються киянам перевізниками в маршрутному транспорті».

Реалізація цієї програми вже розпочата, зроблені перші кроки з контролю за технічним станом маршруток, культурою поведінки та охайністю зовнішнього вигляду водіїв, контролю за розкладом цього транспорту.

Київська Громадська рада визнала необґрунтованою нову схему розміщення МАФів у Києві, вказавши на її недоліки.

Проінспектовано і стан функціонування бюветів у Києві, регулярність перевірок якості води та розпочата робота з системного оприлюднення цих даних у широкий доступ.

Як бачимо, відкинувши політику і посиливши конструктив Громадські ради можуть бути ефективними. Чи обере правильний шлях кропивницька ГР, а чи продовжить обслуговувати інтереси певних ляльководів, які посилено «стартують» на вибори, покаже час.

Матеріал сайту «Рідний край«

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × один =